Forum HOVAWART

Miło nam jest Cię powitać :-). Wybierz: Logowanie / Rejestracja.
12.11.2019 o 10:06:20

Strona główna Strona główna Pomoc Pomoc Szukaj Szukaj Uczestnicy Uczestnicy Logowanie Logowanie Rejestracja Rejestracja Regulamin Regulamin
Forum HOVAWART - Tropienie Uzytkowe -

Forum HOVAWART
   Forum HOVAWART
   HOVY UŻYTKOWE
(Moderatorzy: Admin, moderator)
   Tropienie Uzytkowe
« Poprzedni temat | Następny temat »
Strony: 1 2 3 4  Odpowiedz Odpowiedz Powiadom o odpowiedziach via email Powiadom o odpowiedziach via email Wyślij Wątek Wyślij Wątek Drukuj Drukuj
   Autor  Wątek: Tropienie Uzytkowe  (Czytano 4691 razy)
Ania_M.
Hovo-Spec

SAPHIRA Animagus, GAGA Smocza Saga, DINO

Zobacz Profil WWW

Re: Tropienie Uzytkowe
« Odpowiedz #15 o: 19.12.2013 o 16:26:43 »
Odpowiedz z cytatem Odpowiedz z cytatem

Żadne tropienie nie jest lepsze, jest inne. Samodzielność w tropieniu jest potrzebna i tu i tu, tylko w tropieniu  sportowym dużo wysiłku tzreba w włożyc w styl, nie w sam fakt podążania śladem. Dlatego jest moim zdaniem bardziej wymagające (od przewodnika).  

Furiko pisze, że pies wie lepiej jak użyc nosa. Ano tak, tak samo jak pies wie lepiej jak biegać, jak skakać i nosić zdobycz.
A człowiek chce te umiejętności ubrać w ramy, pobawić się w konkurowanie i stąd są psie rekreacje i sporty typu kto szybciej (wyścigi, coursingi), kto zwinniej (agility), kto wytrzymalej (dogtrekingi, zaprzęgi) kto precyzyjniej (OBi) czy tez kot dzielniej (IPO).  

To, że pies jest wyszkolony np w posłuszeństwie nie ogranicza jego talentów innych. Nie ujmuje psom ich psiejskości.  Psy specjalizujące się początkowo w ratownictwie pokazywały również, że mogą z sukcesami stratować w posłuszeństwie sportowym.  

A  interesujące jest tez dla mnie jak to się stało, że tropieniem użytkowym nazywa się akurat ten styl pracy na śladzie, a nie ten IPOwski (nazywany śladem sportowym) skoro  pojęcie   "użytkowość" stosowana jest do  psów konkurencji IPO.  

IP Adres IP zloggowany

http://hovawart-saphira.blogspot.com/
Ania_M.
Hovo-Spec

Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #16 o: 19.12.2013 o 16:31:58 »

I fajnie, że się taka forma aktywności z psem rozwija. Dla psów jest z pewnością atrakcyjna, jak widac dla ludzi też wciągająca. A  ciekawa jestem jakich konkretnie efektów można się spodziewać, tzn jak weryfikuje się umiejętności teamów - jakies konkursy/ zawody? egzaminy?
IP Adres IP zloggowany

Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

Boruta Tu Pilnuje i Sonia

« Odpowiedz #17 o: 19.12.2013 o 18:46:16 »

Dnia 19.12.2013 o 16:31:58, Ania_M. pisze:
I fajnie, że się taka forma aktywności z psem rozwija. Dla psów jest z pewnością atrakcyjna, jak widac dla ludzi też wciągająca. A  ciekawa jestem jakich konkretnie efektów można się spodziewać, tzn jak weryfikuje się umiejętności teamów - jakies konkursy/ zawody? egzaminy?

Też jestem tego ciekawa   Dla mnie tropienie użytkowe najbliższe jest psiemu ratownictwu- tam są różne metody szkolenia.Czy Wy w Waszym szkoleniu uzytkowym szkolicie psy jakąś jedną konkretną metodą?
I jeszcze w obydwu przypadkach jeśli się chce coś osiągnąć trzeba poświęcić mnóstwo czasu, potu, konsekwenji i mieć dużo samozaparcia, bo sam węch psa nie wystarczy. I w jednym i w drugim przypadku wykorzystuje się naturalną zdolność psa,ale najpierw trzeba go tego nauczyć, niezależnie czy jest to tropienie sportowe,czy użytkowe.Samo się nie zrobi  
IP Adres IP zloggowany

Luk
Hovo-Spec

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #18 o: 19.12.2013 o 21:12:19 »

Sonia pisze;
"Czy Wy w Waszym szkoleniu uzytkowym szkolicie psy jakąś jedną konkretną metodą?'

tzn.?

Stosuje; pochwała, radośc, smaczek (przypominająco ,co jakkis czas)
IP Adres IP zloggowany

" Po słowach ich poznacie ...co chcieli przemilczeć" S.J.Lec
Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

« Odpowiedz #19 o: 19.12.2013 o 21:28:56 »

Nie Luk, wiem,że psy ratownicze szkoli się np. metodą stożka zapachowego,są też inne metody ( chyba) i o to pytałam Są różne specialności psów ratowniczych: poszukiwawczy, tropiący,lawinowy i gruzowy i zakładam,że są to inne metody szkolenia i jestem ciekawa jak to u Was użytkowych wygląda
IP Adres IP zloggowany

Zawrat
Hovo-Nowicjusz
*

Zawrat Leccinum - Lubniewice

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #20 o: 19.12.2013 o 21:32:31 »

Dnia 19.12.2013 o 18:46:16, Boruta_i_Sonia pisze:

Też jestem tego ciekawa   Dla mnie tropienie użytkowe najbliższe jest psiemu ratownictwu- tam są różne metody szkolenia.Czy Wy w Waszym szkoleniu uzytkowym szkolicie psy jakąś jedną konkretną metodą?

Psy ratownicze mają wiele specjalizacji: wodne, gruzowiskowe, lawinowe, poszukiwawcze(terenowe) i tropiące. Pierwsze szkolone są do odnajdywania zapachu człowieka na danym terenie (żywego lub też w specjalizacji zwłok) psy tropiące szukają zaginionych po zostawionym śladzie. I tu chyba widzę największe podobieństwo. Oczywiście są Międzynarodowe Regulaminy Egzaminów Psów Ratowniczych FCI, ale jak mają się do psów pracujących w jednostkach wyjaśnił chyba najlepiej Lech_C w wątku Nadmorski Wicher.  Ciekawą alternatywą mogą być SKOPY, od których rozpoczął się niniejszy wątek, niestety nie byłem na nim i nie potrafię nic o nich powiedzieć. W przyszłym roku planowane jest więcej takich sprawdzianów. Co do skupienia psa w trakcie tropienia - jestem pod wrażeniem zaawansowanego ON-ka tropiącego po ponad godzinnym śladzie pozoranta, który przeszedł przez wioskę. Przeszkadzały mu przebiegające kury, kot i psy dopadajace bram, mimo to pies nie porzucił śladu, a po odnalezieniu pozoranta położył sie przy nim ze zmęczenia - naprawdę klasa!
IP Adres IP zloggowany
Luk
Hovo-Spec

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #21 o: 19.12.2013 o 21:54:49 »

I w podobny sposób, w dawnych "niedobrych"czasach szkoliłam sznaucera ol..
Wszystko zależy od dobrego szkoleniowca. Mój onegdaj był świetny.
Psu nie przeszkadzały obce osoby, psy, przebiegajacy zając; szedł do celu, odnajdując osobe.
To było rewelacyjne  
IP Adres IP zloggowany

" Po słowach ich poznacie ...co chcieli przemilczeć" S.J.Lec
Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

« Odpowiedz #22 o: 19.12.2013 o 21:56:19 »

Ale jakieś reguły, zasady są w tropieniu sportowym,których powinno się przestrzegać? Bo jakoś mi trudno uwierzyć,że pies idąc za konkretnym zapachem,może sobie ot, tak zboczyć ze śladu i obwąchać jakąś osobę,chociaż ten zapach do niej nie prowadzi?
IP Adres IP zloggowany

Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

« Odpowiedz #23 o: 19.12.2013 o 22:01:19 »

Oj przepraszam za powielanie wątków..Piszesz,że podziwiasz tego On-a, a dobrze wyszkolone psy w tropieniu sportowym idąc po śladzie potafią być tak skoncentrowane,że dla nich w tym momencie istnieje tylko ślad i nic pozatym - potafią nie zauważać różnych rozpraszaczy. Czyli i w tropieniu użytkowym ważne jest i motywacja, wyszkolenie i wytrwałość
IP Adres IP zloggowany

Zawrat
Hovo-Nowicjusz
*

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #24 o: 19.12.2013 o 22:50:27 »

O metodach i zasadach to ja raczej nie będę się wypowiadał bo mamy na forum eksperta, który zajmuje się tym od 20 lat .  
Podejście Marii bardzo mi podpasowało bo zgadza się z osobistymi obserwacjami. Jestem leśnikiem i zachowania zwierząt w tym drapieżników (jak nasze hovki) mogłem obserwować na co dzień w pracy. Pasuje mi też cel bo może kiedyś będę miał na tyle wyszkolonego psa, że odważę się pomóc komuś w potrzebie.
IP Adres IP zloggowany
Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

« Odpowiedz #25 o: 20.12.2013 o 08:16:06 »

Zawrat, tu podrzucam linka do podstrony Storat- jak tam wygląda szkolenie, testy i egzaminy psów ratowniczych.Wyszkolenie psa ratowniczego to ciężki kawał chlebahttp://www.storat.pl/strony/szkolenie_psa.php Mi osobiście tropienie uzytkowe kojarzy się z psim ratownictwem i ciekawa jestem bardzo jak mają się takie rekreacyjnie tropienia użytkowe do takich zawodowych? Żeby nie było,że w jakiś sposób próbuję coś umniejszać, jestem tylko ciekawa, na początku bowiem też o tym myślałam,ale niestety nie spełniamy z czarnym podstawowych warunów dla Storat,więc tropimy sportowo
IP Adres IP zloggowany

Zawrat
Hovo-Nowicjusz
*

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #26 o: 22.12.2013 o 22:01:20 »

Strona "STORAT" jest mi znana, trafiłem na nią jakiś czas temu. Wygląda, że mają wszystko doskonale zorganizowane i pewnie chętnie spróbowałbym choćby ich testów. Problem to odległość - mam do nich 700km, stąd moja próba w poznańskiej fundacji IRMA. Jak na razie ilość czasu, jaką mogę poświęcić na treningi skłania raczej do "rekreacyjnej"formy aktywności, chociaż kto wie? Powoli zwiększam trudność terenu i komplikuję ślad. Ma ktoś może jakiś pomysł na zaznaczanie przedmiotów? Zawrat goni jak lokomotywa, zauważa przedmioty, ale ich w żaden sposób nie "wystawia". Przynosi je dopiero po znalezieniu pozoranta, jeśli idziemy śladem wstecznym.
IP Adres IP zloggowany
Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

« Odpowiedz #27 o: 22.12.2013 o 22:30:09 »

Zaznaczanie przedmiotów- pisałeś,że próbowałeś tropienia spotrowego- jaka jest różnica w zaznaczaniu przedmiotów? CZy w tropieniu użytkowym te przedmioty są określone- chodzi o kształt, wielkość, materiał, czy też są one dowolne? Czy w trpieniu użytkowym pies ma się jakość konkretnie zachować?
IP Adres IP zloggowany

Ania_M.
Hovo-Spec

Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #28 o: 23.12.2013 o 09:15:20 »

Dnia 22.12.2013 o 22:01:20, Zawrat pisze:
  Ma ktoś może jakiś pomysł na zaznaczanie przedmiotów? Zawrat goni jak lokomotywa, zauważa przedmioty, ale ich w żaden sposób nie "wystawia". Przynosi je dopiero po znalezieniu pozoranta, jeśli idziemy śladem wstecznym.

Pytasz o pomysł na sposób zaznaczania? W tym regulaminie od tropienia uzytkowego wpisane jest, że pies zaznacza w dowolny sposób - zatem z psich stosowanych zachowań  może warować pzred pzredmiotem, siadać, stawac nad nim, może zaszczekac, zaaportować, targetowac łapą...  

Wybierz taką formę, która odpowiada twojemu psu.
IP Adres IP zloggowany

Zawrat
Hovo-Nowicjusz
*

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #29 o: 24.12.2013 o 10:30:02 »

Przedmioty mogą być rzeczywiście dość dowolne - tekstylne lub z materiałów naturalnych. W kolejnych klasach umiejętności zespołów(kadet,tropiciel,ekspert,mistrz) kryteria są zaostrzane od wielkości skarpety czy czapki do przedmiotów umieszczonych na wysokości i ukrytych. A z pomysłem na zaznaczanie przedmiotu przez psa nie mam kłopotu z wyborem sposobu tylko z tym, żeby w ogóle chciał się zatrzymać  
IP Adres IP zloggowany
Strony: 1 2 3 4  Odpowiedz Odpowiedz Powiadom o odpowiedziach via email Powiadom o odpowiedziach via email Wyślij Wątek Wyślij Wątek Drukuj Drukuj

« Poprzedni temat | Następny temat »

cofnij

Forum HOVAWART » Powered by YaBB 1 Gold - SP1!
YaBB ? 2000-2001,
Xnull. All Rights Reserved.