Forum HOVAWART

Miło nam jest Cię powitać :-). Wybierz: Logowanie / Rejestracja.
12.11.2019 o 08:43:45

Strona główna Strona główna Pomoc Pomoc Szukaj Szukaj Uczestnicy Uczestnicy Logowanie Logowanie Rejestracja Rejestracja Regulamin Regulamin
Forum HOVAWART - Tropienie Uzytkowe -

Forum HOVAWART
   Forum HOVAWART
   HOVY UŻYTKOWE
(Moderatorzy: Admin, moderator)
   Tropienie Uzytkowe
« Poprzedni temat | Następny temat »
Strony: 1 2 3  4 Odpowiedz Odpowiedz Powiadom o odpowiedziach via email Powiadom o odpowiedziach via email Wyślij Wątek Wyślij Wątek Drukuj Drukuj
   Autor  Wątek: Tropienie Uzytkowe  (Czytano 4688 razy)
kuncewmr
Hovo-Spec

Maria Sunia Harley

Zobacz Profil WWW

Tropienie Uzytkowe
« o: 26.06.2013 o 09:10:53 »
Odpowiedz z cytatem Odpowiedz z cytatem

No i ruszylo  
dla wszystkich zainteresowanych tropieniem uzytkowym  

http://akademiapsapracujacego.pl/poznan/2-uncategorised/56-zaproszenie-n a-pierwsze-w-polsce-sprawdziany-kompetencji-zespolow-tropienia-uzytkowego-skop

i na fb  
https://www.facebook.com/akademiapsapracujacego?fref=ts
IP Adres IP zloggowany

M+S+H
http://www.working-dog.eu/dogs-details/134347/Sunia-Las-Ksiezniczek
http://www.working-dog.eu/dog/Harley-Sun-des-Leus-Altiers-1018382/children
http://www.working-dog.eu/dogs-details/134352/Alta-Ranunculus
Luk
Hovo-Spec

Zobacz Profil E-mail

Re: Tropienie Uzytkowe
« Odpowiedz #1 o: 01.09.2013 o 10:05:47 »

Gratulacje Mario za Harley`a i jego i Twój   egzamin
IP Adres IP zloggowany

" Po słowach ich poznacie ...co chcieli przemilczeć" S.J.Lec
Zawrat
Hovo-Nowicjusz
*

Zawrat Leccinum - Lubniewice

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #2 o: 16.12.2013 o 11:41:04 »

Nie jestem żadnym ekspertem, ale:
Przez pół roku starałem się wypróbować  jak najbardziej zróżnicowane formy aktywności z psem. Starałem znaleźć coś co zainteresuje zarówno mnie jak i kudłatego. Moim celem była aktywność jak najmniej zmieniająca "psi"charakter psa. Istotne też było to, żeby w zabawie było choć trochę ukrytego celu - szeroko pojętej użytkowości. Tu proszę, żeby nikt nie zrozumiał mnie źle - widziałem ile radości dla właścicieli i psów przynoszą różne sporty - jestem absolutnie za każdą aktywnością i podziwiam pracę i wytrwałość w każdej dyscyplinie.  
Ale do rzeczy: w ostatni weekend z Zawratem spróbowaliśmy tropić użytkowo. Podchodziłem do tego sceptycznie, zniechęcony tropieniem sportowym - traktowałem jako kolejną próbę. No i wrzeszczcie znalazłem coś co spełnia wszystkie moje oczekiwania. To jest naprawdę super!
Nie wiem jak to krótko opisać, więc wypunktuję co na gorąco mam jeszcze w głowie: pies pracuje samodzielnie, podejmuje decyzje i analizuje otoczenie aż mu dymi z uszu,  wykorzystuje swoje wrodzone umiejętności, a trening dotyczy w zasadzie przewodnika - musi się nauczyć jak  nie przeszkadzać psu, ale też czytać minimalne zmiany zachowania tropiącego psa. Kontakt z psem - jak najbardziej mimo, że na długiej lince przewodnik przez cały czas obserwuje psa, wspiera go przy podejmowaniu decyzji i cieszy się po znalezieniu pozoranta. Frajda dla psa - żebyście widzieli ile radochy było po odnalezieniu pozoranta. Frajda dla przewodnika - poza spacerem w terenie jaki sobie tylko wybierzecie, pracą z psem i rewelacyjną okazją do obserwacji jego zachowań  robię wreszcie coś co  w przyszłości może komuś uratować zdrowie lub życie - to spełnia moje wymagania co do użytkowości  psa.  Poza wszystkim jestem jeszcze w szoku jakie możliwości ukrywa nochal naszych podopiecznych.  

Czy są na forum jakieś tropiące hovki? Bardzo chciałbym, wymienić się doświadczeniami i poznać Waszą opinię na temat tropienia użytkowego!
IP Adres IP zloggowany
Ania_M.
Hovo-Spec

SAPHIRA Animagus, GAGA Smocza Saga, DINO

Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #3 o: 16.12.2013 o 17:25:43 »

Wspaniale, że znalazłeś dla Waszego teamu zajęcie, które się Wam obu podoba. Powodzenia w treningach, a kto wie... może kiedys odnajdziecie kogos, kto się zgubi.  

W Polsce jeden hovek - Aaron NW trenuje tropienie uzytkowe i uczestniczył w akcjach poszukiwawczych. Może Lech się odezwie.
IP Adres IP zloggowany

http://hovawart-saphira.blogspot.com/
kuncewmr
Hovo-Spec

Maria Sunia Harley

Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #4 o: 16.12.2013 o 20:40:50 »

Wojtku cieszę się bardzo, ze tropienie użytkowe wam się podoba, bo dla mnie jest to absolutnie najpiekniejsza forma aktywności z psem. Byle do wiosny (tzn na wiosne będę powrotem w Polsce)
IP Adres IP zloggowany

M+S+H
kuncewmr
Hovo-Spec

Maria Sunia Harley

Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #5 o: 16.12.2013 o 20:42:19 »

A Zawrat ma wyjątkowe predyspozycje do tropienia użytkowego ( z reszta jego przewodnik również)
IP Adres IP zloggowany

M+S+H
Julka
Hovo-Spec

« Odpowiedz #6 o: 18.12.2013 o 13:55:49 »

Wojtku, genialnie, że znaleźliście coś dla siebie! Bardzo fajnie opisałeś te poszukiwania. No i wiem, że trafiliście w świetne ręce! Mam via fotograficzną słabość do Twojego przystojniaka, więc tym bardziej trzymam kciuki za dalszy ciąg tropieniowej przygody!
IP Adres IP zloggowany

KEDVES z Mrzygłodzkiej Dziczy 2004-2014
DUBELTÓWKA Tu Pilnuje
-------------------------------------------------------------
www.hovawarty.com.pl
www.polska.hovawart.pl
-------------------------------------------------------------
Galeria Zagryzionych Fafli
Furiko
Hovo-Bywalec
**

Euforia Estilo

« Odpowiedz #7 o: 18.12.2013 o 15:02:51 »

Miałam przyjemność "liznąć" tropienia użytkowego. Pod czujnym okiem Marii zresztą (wyjazd na Pracowite Wakacje z Psem  ).
Doskonale Cię rozumiem - jest to super sprawa i mnie również bardzo się ta zabawa spodobała.  
Zwłaszcza to psie "mózgowanie" - jak one wszystkie myślały!!! Obserwacja takich węchowych intensywnych psich dedukcji - bezcenna       Okazało się zresztą że na przykład mopsik też ma nosa!! I też potrafi go używać!! Piękne...

W tych ćwiczeniach najbardziej podobała mi się właśnie ta psia samodzielność. Nie każemy psu tropić tak, jak nam się wydaje słuszne (jak to ma miejsce w tropieniu sportowym), tylko tak, jak pies uważa za najlepsze i najskuteczniejsze. A nie da się ukryć, że psy jakby trochę lepiej wiedzą, jak używać nosa, niż my  
IP Adres IP zloggowany
Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

Boruta Tu Pilnuje i Sonia

« Odpowiedz #8 o: 18.12.2013 o 19:36:52 »

Super,że Was to wciągnęło, życzę powodzenia,sukcesów,a najbardziej wytrwałości

Dnia 18.12.2013 o 15:02:51, Furiko pisze:

W tych ćwiczeniach najbardziej podobała mi się właśnie ta psia samodzielność. Nie każemy psu tropić tak, jak nam się wydaje słuszne (jak to ma miejsce w tropieniu sportowym), tylko tak, jak pies uważa za najlepsze i najskuteczniejsze. A nie da się ukryć, że psy jakby trochę lepiej wiedzą, jak używać nosa, niż my  

Zaciekawiła mnie ta wypowiedź- o ile dobrze zrozumiałam,uważasz,że w tropieniu sportowym psu się każe tropić?? I że pies jest niesamodzielny?  
  Ciekawi mnie skąd takie wnioski?   Długo tropiliście sportowo?
IP Adres IP zloggowany

Zawrat
Hovo-Nowicjusz
*

Zawrat Leccinum - Lubniewice

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #9 o: 19.12.2013 o 09:22:34 »

No wreszczie jakaś dyskusja i nawet z odrobiną uszczypliwości  
Mimo, że pytanie nie było skierowane do mnie, to chyba chodziło nie o to, czy każemy psu tropić - bo w obu stylach praca zapewne sprawia psu frajdę. Chodzi o to, że w sportowym maginamy psa aby tropił tak jak my uważamy za stosowne. No i oceniamy to z naszego punktu widzenia - pies podnniesie łeb - źle. Zetnie zakręt źle. To w moim odczuciu mniej więcej tak jakby ślepy oceniał namalowany przez  Ciebie obraz po tym czy pociągnięcia pędzla są proste  
IP Adres IP zloggowany
Furiko
Hovo-Bywalec
**

Euforia Estilo

« Odpowiedz #10 o: 19.12.2013 o 09:38:34 »

Nie, oczywiście że nie jestem ekspertem od tropienia sportowego.

Jednak to, co mnie do tego sportu zniechęca, to silne zasady ograniczające, typu:
pies ma nie podnosić głowy, ma nie schodzić ze śladu, ma wywąchać każdą "stópkę" itp. Chodzi mi o ścisłe nakazy regulaminowe.
Nie umniejszam absolutnie wartości tego sportu ani psów które go uprawiają! I wcale nie uważam, że one nie myślą (bo może tak to zabrzmiało)!!! Wręcz przeciwnie - być może nawet więcej wkładają w to wysiłku - bo dodatkowo, oprócz wąchania, muszą dostosować się właśnie do naszych człowieczych wymagań.

Co do moich doświadczeń w zakresie tropienia sportowego to są marginalne - kiedyś tam przy okazji jakiegoś szkolenia jakiś mały "serowy trop" układałam... Z kolei co do tropienia użytkowego, to - jak wspomniałam - 10dniowy pobyt z ćwiczeniami pod nadzorem Marii. Szkoda, że Maria jest tylko jedna...   Niestety tropienie użytkowe jest dużo mniej rozpowszechnione i ekspertów to w tym zakresie jak na lekarstwo. A to akurat chętnie bym poćwiczyła...
IP Adres IP zloggowany
Furiko
Hovo-Bywalec
**

Euforia Estilo

« Odpowiedz #11 o: 19.12.2013 o 09:40:08 »

No widzę że z Zawratem pisałam jednocześnie  
Jakby nawet te same argumenty nam wychodzą  
IP Adres IP zloggowany
Boruta_i_Sonia
Hovo-Gaduła

Boruta Tu Pilnuje i Sonia

« Odpowiedz #12 o: 19.12.2013 o 13:43:37 »

Nie zgadzam się z Tobą Zawrat z tym naginaniem psa do czegokolwiek w tropieniu. Ja do niczego swojego czarnucha nie zmuszam,ani nie naginam. Ktoś mi powiedział,że akurat tropienie to taka dyscyplina , gdzie psa nie możesz w żaden sposób zmusić,czy przekupić.Jeśli pies nie czuje blusa to nigdy nie będzie mial z tego frajdy i nie będzie tropił a tylko wyjadał smaczki.Nie wiem,może masz złe doświadczenia z tropienia sportowego,może nikt nie pokazal Ci na czym ten rodzaj tropienia polega ? Albo zrobił to źle?   Owszem,koryguje się psa, owszem pomaga się mu.Ale czy w tropieniu użytkowym nie jest też tak,że pies ma iść za konkretnym zapachem? I jeśli np. obok ścieżki,którą ma podążać znajduje się ślad radośnie kicających zajączków,czy też brykających sarenek, to pies nie może sobie podążyć tym, o ileż ciekawszym zapachem,a musi posłusznie tuptać wyznaczonym śladem? Czy to ,podążając Twoim tokiem rozumowania, nie jest też naginanie, zmuszanie psa?  
Furiko, ja tak zrozumiałam Twoją wypowiedź,że Ty uważasz,że pies w tropieniu sportowym jest zmuszany i nie jest samodzielny. Co do zmuszania, to już wyżej pisałam,a samodzielny być musi całkowicie,każda pomoc przewodnika na zawodach to uciekające punkciki   I faktycznie tropienie sportowe jest trudniejsze. I piszesz ,że zniechęcają Cię zasady,ale czy nie jest tak,że w każdym rodzaju sportu są zasady,których się trzeba trzymać?
IP Adres IP zloggowany

Luk
Hovo-Spec

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #13 o: 19.12.2013 o 14:10:49 »

Popieram Sonie.
Dobrze prowadzone tropienie sportowe sprawia psu nie mniejszą frajde niż inny rodzaj zajecia (bo sa to psy uzytkowe, które lubia i powinny pracowac z zadowoleniem).
Czesto robie z Tajsonem ślady w różnym terenie i uwierzcie mi, że gdy biore szorki i aporty, to pies aż śpiewa   z radości i pedzi po odczekaniu na poczatek :trasy".
Po wesoło machajacym ogonie widac wyrzźnie, że jest zadowolony.
Gdy długo nic nie robimy to.... "przewraca mu sie w głowie"  
Lubie te jego zaczepki, gdy zmusza mnie do swojej (!) pracy.
Szuka różnych rzeczy i... pochowanych moich wnuków
Jaka wtedy jest wspólna radośc po odnalezieniu sie, trzeba to widziec i... slyszec
IP Adres IP zloggowany

" Po słowach ich poznacie ...co chcieli przemilczeć" S.J.Lec
Furiko
Hovo-Bywalec
**

Euforia Estilo

« Odpowiedz #14 o: 19.12.2013 o 15:54:38 »

Nie no, dziewczyny, bez przesady.
Gdzie ja napisałam że pies jest zmuszany i że nie ma frajdy  
Oczywiście, że psy - a już zwłaszcza nasze psy - mają frajdę, i to zarówno z tropienia sportowego jak i użytkowego. W każdej jednak aktywności niektórzy lubią jedne rzeczy, a inni inne. I tutaj - i ja, i Zawratowy wolimy oglądać psią pracę w wykonaniu "luźniejszym", a Wy w bardziej "znormalizowanym". I tyle.

Pewnie, że przy tropieniu użytkowym też pies musi iść za wyznaczonym zapachem (a nie za super atrakcyjnymi zajączkowymi zapaszkami). Jednak w tym wypadku jest dużo większy nacisk na samo osiągnięcie celu (pies ma znaleźć cel i ewentualne pozostawione na trasie smrodki), a w dużo mniejszym stopniu - na sposób jego realizacji.
Przykład - jeśli pies idzie tropem (często zresztą górnym wiatrem, a nie z nosem na ziemi) i dostrzega jakąś osobę, która wydaje mu się być godna sprawdzenia, to leci i sprawdza. Potem wróci na ślad i będzie go kontynuował, ale sprawdzenie "podejrzanego" stanowi ten rodzaj samodzielności, na który w tropieniu użytkowym pozwolimy, a w sportowym oczywiście nie.
I dlatego to mi się podoba bardziej.

I jeszcze raz podkreślę - to MI SIĘ PODOBA bardziej. Nie twierdzę, że tropienie użytkowe JEST LEPSZE od sportowego.
Jest to tylko i wyłącznie moja preferencja, a nie wyraz obiektywnej oceny.  
IP Adres IP zloggowany
Strony: 1 2 3  4 Odpowiedz Odpowiedz Powiadom o odpowiedziach via email Powiadom o odpowiedziach via email Wyślij Wątek Wyślij Wątek Drukuj Drukuj

« Poprzedni temat | Następny temat »

cofnij

Forum HOVAWART » Powered by YaBB 1 Gold - SP1!
YaBB ? 2000-2001,
Xnull. All Rights Reserved.