Forum HOVAWART

Miło nam jest Cię powitać :-). Wybierz: Logowanie / Rejestracja.
14.12.2018 o 07:30:15

Strona główna Strona główna Pomoc Pomoc Szukaj Szukaj Uczestnicy Uczestnicy Logowanie Logowanie Rejestracja Rejestracja Regulamin Regulamin
Forum HOVAWART - Linie na PH -

Forum HOVAWART
   Forum HOVAWART
   HODOWLA
(Moderatorzy: Admin, moderator)
   Linie na PH
« Poprzedni temat | Następny temat »
Strony: 1  Odpowiedz Odpowiedz Powiadom o odpowiedziach via email Powiadom o odpowiedziach via email Wyślij Wątek Wyślij Wątek Drukuj Drukuj
   Autor  Wątek: Linie na PH  (Czytano 216 razy)
Iwona_G.
Hovo-Spec

Linie na PH
« o: 15.09.2018 o 14:35:22 »
Odpowiedz z cytatem Odpowiedz z cytatem

Reklamy nigdy dosyć, więc i tu na opustoszałe forum wrzucam info, że na stronie PH jest już dostępny mój tekścik na temat linii hodowlanych w polskich hodowlach hovawartów. A dokładnie, linii żeńskich.  
Jak widać na załączonych schematach, u hovawartów, a przynajmniej u tych w Niemczech,  są tylko trzy linie żeńskie, w tym dwie liczne. I suki w polskich hodowlach reprezentują właśnie te dwie, wywodzące się od Diny (Bruser) i Diny (Geisler).  
W 2015 na forum, omawiając artykuł, w których te linie zostały określone, napisałam:
"/../  żeńskimi przodkami suk z czwartego pokolenia linii było 11 suk-założycielek. Warto wiedzieć, że co do pochodzenia, opisanego w bazie working-dog, w połowie te założycielki to były wiejskie psy w typie hovawarta, a pozostałe suki to nowofundlandy oraz owczarki niemieckie."
Jednym słowem, o czystości rasy w dzisiejszym purystycznym podejściu nie może tu być mowy.
Za dni kilka, jak dobrze pójdzie, skończę schematy linii męskich. Wiedza o założycielach rasy to nie tylko ciekawostka dla zainteresowanych historią hovawartów, ale i ważna informacja dla tych, którzy u swoich hovków znajdują cechy bynajmniej nie hovkowe.

I tytułem uzupełnienia tekstu z PH: wybór suk uwzględnionych na schematach jest autorski, czyli jakiejś może brakować, a innej być nie powinno. No cóż, taka popularnonaukowa licentia poetica...
IP Adres IP zloggowany
Jola i Gandi
Hovo-Maniak

Gandi Pałacowe Piękności

Gadu-Gadu: 19886923 Zobacz Profil WWW

Re: Linie na PH
« Odpowiedz #1 o: 15.09.2018 o 16:02:48 »

A ja wkleję dodatkowo link do opracowania Iwony na stronie Polska Hovawart (PH)  

http://www.polska.hovawart.pl/index.php/czytelnia/hodowla/1563-krotki-pr zewodnik-po-liniach-zenskich-w-polskich-hodowlach-hovawartow

Uważam te i następne opracowanie (o samcach) za niezwykle wartościowe. Pasja Iwony, poparta ogromną wiedzą i naukowym zacięciem jest bezcenna dla miłośników rasy.  
Na forum może i nowych wpisów brak, ale nie sposób go nie podczytywać. Kopalnia wiedzy.  
Niech żyje Iwona! Niech żyje forum! - pozwolę sobie zakrzyknąć  
IP Adres IP zloggowany

Pozdrawiam
Jola i Gandi Pałacowe Piękności
http://www.granice.pl/recenzja.php?id=100&search=Jolanta+Brudzy%F1ska
www.hovawart-pp.pl
www.working-dog.eu/dogs-details/173332/Gandi-Palacowe-Pieknosci
Luk
Hovo-Spec

Zobacz Profil E-mail

« Odpowiedz #2 o: 15.09.2018 o 17:29:52 »

"Niech żyje Iwona! Niech żyje forum! - pozwolę sobie zakrzyknąć" . Nic dodać nic ująć  
IP Adres IP zloggowany

" Po słowach ich poznacie ...co chcieli przemilczeć" S.J.Lec
Iwona_G.
Hovo-Spec

« Odpowiedz #3 o: 15.09.2018 o 20:36:43 »

Wychodząc od dyskusji na bocznym pasku, chcę wyjaśnić "kuchnię" tworzenia schematu linii niemieckich. To jest zresztą ogólnie opisane  w artykule, skąd pochodzi oryginalny schemat (link do artykułu podany w tekście na PH).  
Przystępując do odtworzenia linii, spisałam suki hodowlane z 4 organizacji hovawarcich w Niemczech wiosną 2013 r. Dalej współautorka pracy, czyli Sylwia, ściągnęła  z working.dog dane dla każdej z suk aż do historycznie pierwszej suki. No i z tych danych zrobiłyśmy szczegółowe drzewko w excelu, a z niego to uproszczone drzewko, które później znalazło się w publikacji, a teraz posłużyło jako tło do schematu II w moim tekście.
Suki były niemieckie i moim zdaniem w innych krajach (Szwajcaria, może Austria etc) mogą się znaleźć suki z jakiejś linii teraz jeszcze nieopisanej, a na pewno z gałęzi linii, nieobecnych w Niemczech. Tak jak np. ta podlinia szwajcarsko-francuska, z której pochodzą Noris Animagus i Avrafastes Dottir.  
Przy tworzeniu listy niemieckich suk, niestety w kilku przypadkach nie udało się uzyskać wystarczających danych rodowodowych. Tu też mogłaby się znaleźć reprezentantka jakieś kolejnej linii. No ale to taka ułomnośc zastosowanej metodyki, opartej na danych z internetu, a nie z drukowanych rejestrów rodowodowych.

To, na co warto zwrócić uwagę, to mała liczba linii, bo praktycznie tylko dwie, co z góry powoduje spokrewnienie wszystkich współczesnych hovków ze sobą na poziomie ich wspólnych praprapra... babek.  
Po drugie, im mniej linii, tym mniejszy poziom zróżnicowania genetycznego. I wspólne geny w mitochondrialnym DNA...
A po trzecie, zwróćcie uwagę na to, że linia, z której pochodziła Brita, czyli pierwsza suka w PL, jest w zdecydowanej mniejszości w Niemczech. (ok. 27% wobec 73% dla drugiej linii). teraz też jest podobnie w PL: linia Brity w zdecydowanym odwrocie.  
IP Adres IP zloggowany
Iwona_G.
Hovo-Spec

« Odpowiedz #4 o: 03.10.2018 o 15:07:22 »

Gorący news na PH:  
Julka właśnie powiesiła na stronie mój drugi tekst o liniach- tym razem o liniach męskich.
Zachęcam do lektury i do sprawdzenia, z jakiej linii jest nasz pies. Ale tu do pomocy potrzebna będzie zapewne także baza working-dog, bo w moim schemacie uwzględniałam tylko niektóre reproduktory w polskiej hodowli.
No i jeszcze jedno wyjaśnienie: nie mogę wykluczyć jakiejś literówki w schematach, no ale to taka uroda pracy z niemieckimi literami.
Wszelkie krytyki biorę "na klatę", bo schemat linii jest nowatorski i przygotowany specjalnie dla PH, więc coś się mogło pokiełbasić przy jego kreśleniu.
IP Adres IP zloggowany
Jola i Gandi
Hovo-Maniak

Gandi Pałacowe Piękności

Gadu-Gadu: 19886923 Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #5 o: 03.10.2018 o 21:16:50 »

Jestem zachwycona tym opracowaniem. Ileż to pracy i wiedzy! I nareszcie wiem, po kim Gandi oddziedziczyła swój świetny charakter. Opis cech Castora jest dokładnie też opisem jej charakteru ("psa wybitnego nie tyle z uwagi na jego wygląd, ale z uwagi na swój niezależny charakter i wolę obrony swojego pana przy zachowaniu nieagresywnego charakteru i życzliwości dla rodziny”). Nie umiałam tego do tej pory tak ładnie sprecyzować. Niewątpliwie geny wędrują przez całe pokolenia.  
Wielkie dzięki Iwono!
IP Adres IP zloggowany

Pozdrawiam
Jola i Gandi Pałacowe Piękności
http://www.granice.pl/recenzja.php?id=100&search=Jolanta+Brudzy%F1ska
www.hovawart-pp.pl
www.working-dog.eu/dogs-details/173332/Gandi-Palacowe-Pieknosci
Iwona_G.
Hovo-Spec

« Odpowiedz #6 o: 06.10.2018 o 20:06:18 »

Na PH Jola skomentowała tekst, że widzi tu czystą naukę. Otóż nie do końca. Czystą nauką byłoby opisanie problemu, który się nijak ma do współczesnej hodowli. A linie żeńskie czy męskie, pomimo odniesień do historii, mają jak najbardziej współczesne przełożenie na "tu i teraz" hodowli.  
W hodowli koni arabskich uważa się na przykład, że pewne linie przy kojarzeniu ze sobą dają o wiele lepsze potomstwo niż średnia. Są linie, których reprezentanci lepiej biegają na wyścigach albo uzyskują lepsze wyniki na konkursach piękności. Są linie żeńskie mniej i bardziej plenne, są linie męskie różniące się płodnością etc. etc. Zatem koniarze nie tylko dlatego kochają zaglądać w rodowody swoich koni, że są hobbystami, lecz dlatego, że widzą mniej czy bardziej proste przełożenie pomiędzy rodowodem i linią a jakością hodowanych koni.
Mam wrażenie, że u psiarzy nikt się liniami nie przejmuje. Nie wydaje się to właściwe. Przecież geny zlokalizowane w chromosomach płci lub w mitochondriach dziedziczą zgodnie z linią. Łatwiej też o wykrycie nosicieli szkodliwych genów, jeżeli poszukamy wspólnych przodków psów, które znane są z ich posiadania.  
Kilka lat temu pobawiłam się w taką dedukcję. Wypłynęła wtedy na forum informacja o DM z jednego z forumowych psów. Porównałam rodowód tego psa z rodowodami szwajcarskich psów chorych na DM (lista tych psów jest na stronie szwajcarskiego Klubu). Dość pobieżna analiza linii wskazała na pewna sukę występującą zarówno u polskiego psa jak i u większości psów ze szwajcarskiej listy jako potencjalne źródło genu DM. Oczywiście przełożenie nie było 1:1, psy bez tej suki w rodowodach też chorowały na DM, ale zapewne pogłębiona analiza mogłaby doprowadzić do bardziej precyzyjnego namierzenia wcześniejszych nosicieli DM.  
Tak więc teoria teorią, ale nawet najbardziej teoretyczna teoria może czasami przysłużyć się praktyce.

I jeszcze uwaga o Marcusie-nowofundlandzie. Moja Faska miała genetyczne skłonności do ratowanie ludzi z wody. Usłyszałam od pewnego fachowca od szkolenia psów służbowych, że to cenna ale rzadka cecha i że warto ją rozwijać. My ją raczej "zwinęliśmy", bo wyciąganie z wody przypadkowych osób jest trudne do zaakceptowania, no ale miło było wiedzieć, że Faska tak się wyróżnia. Zapewne zadziałały tu geny odziedziczone od niufkowych przodków, a może nawet od samego Marcusa?  
IP Adres IP zloggowany
Ania_M.
Hovo-Spec

SAPHIRA Animagus, GAGA Smocza Saga, DINO

Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #7 o: 08.10.2018 o 16:15:49 »

Iwona - podkreślasz, że w rodowodach można znaleźć informacje o liniach, chorobach. Chyba nie masz na myśli rodowodu jako papierowego dokumentu, który dostajemy z naszej organizacji kynologicznej?  

IP Adres IP zloggowany

http://hovawart-saphira.blogspot.com/
Iwona_G.
Hovo-Spec

« Odpowiedz #8 o: 08.10.2018 o 17:50:52 »

"podkreślasz, że w rodowodach można znaleźć informacje o liniach, chorobach. Chyba nie masz na myśli rodowodu jako papierowego dokumentu, który dostajemy z naszej organizacji kynologicznej?"

Wklejam cytat, by moja odpowiedź wybrzmiała precyzyjnie.
Tak, mówię też o rodowodach ZKwP, bo póki co, rodowody są jedynym akceptowanym dowodem pochodzenia osobnika. Bez wiedzy zawartej w rodowodach, czyli bez wiedzy o przodkach, nie da rady  ustalić ścieżek dziedziczenia genów, w tym tych szkodliwych.
Rzecz jasna, w żadnej hodowli rodowody nie zawierają danych o chorobach etc. Więc jeżeli odnosiłaś się do tego faktu, w oczywisty sposób nie o tym pisałam. O chorobach informują inne kwity krążące w hdoowli, w tym bazy danych o nosicielach genów szkodliwych. Ale i tu bez podstawowej wiedzy o pochodzeniu osobnika niczego się nie dowiemy o naszym psie.
Jeszcze co do rodowodów wydawanych przez ZKwP. Kazdy z nich zawiera dane tylko o czterech pokoleniach, ale rodowód do rodowodu i mamy wgląd w kolejne pokolenia przodków. Szkoda, ze w kynologii nie ma w zwyczaju wydawania cyklicznych ksiąg stadnych, które tom po tomu dostarczają nam wiedzy o przodkach.
IP Adres IP zloggowany
kacleo
Hovo-Spec

Kasia, Ussi, Boogie i Oscar The Cat

Gadu-Gadu: 32090421 Zobacz Profil WWW

« Odpowiedz #9 o: 24.10.2018 o 18:31:02 »

Iwono, wydaje mi sie, ze kiedys pisalas o 6 zalozycielksich liniach zenskich, z ktorych do tej pory przetrwaly tylko 3. Czy tylko mi sie wydaje?
I niech zyje Forum!
IP Adres IP zloggowany

Pozdrawiamy - Kasia i Zwierzaki
http://cleohovs-hovawarte.dk/
http://www.working-dog.eu/dogs-details/446179/Ussi-Las-Ksiezniczek
http://www.hovawart.pl/
Strony: 1  Odpowiedz Odpowiedz Powiadom o odpowiedziach via email Powiadom o odpowiedziach via email Wyślij Wątek Wyślij Wątek Drukuj Drukuj

« Poprzedni temat | Następny temat »

cofnij

Forum HOVAWART » Powered by YaBB 1 Gold - SP1!
YaBB ? 2000-2001,
Xnull. All Rights Reserved.